28 Ara 2019
Aralık 28, 2019

İyi Web Tasarım Nasıl Olmalı?

0 Yorum

Bir çok firmanın internet ekosisteminde varlığını sürdürebilmesi için web sitesi ihtiyacı artık günümüz koşullarında olmazsa olmaz duruma gelmiştir. İnsanlar eski zamanlardaki gibi fihrist ve adres sorarak firmalara ulaşmak yerine arama motorları üzerinden adres bilgilerinize, telefon numaralarınıza, ürünlerinize ve bir çok bilgiye web sitenizden ulaşıyor.

Peki uzun seneler sürdürülebilir ve her ihtiyacı karşılayabilen bir web sitesi nasıl olmalı?

1.) İyi ve Sade Bir Tasarım

Bir web sitesinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur sadeliktir. Bir çok müşteri web tasarımcının işine çok fazla müdahil olduğu ve yönlendirme yaptığı için günümüzde sadelik web sitelerinde malesef çok az rastlanır bir durumda. Büyük firmalar ve bilinçli yöneticiler web siteleri tasarlanırken sade ve basit bir web sitesi hayal ederler.

2.) En Aza İndirgenmiş Kod Kullanımı

Kod kullanımı bir web sitesinin çeşitli cihazlarda açılmasını yavaşlatacağı gibi web sitesinin arama motorundaki sıralamasını da olumsuz yönde etkileyebilir.

3.) Yönetilebilir İçerik Paneli

Web sitem olsun da nasıl olursa olsun mantığından uzaklaşıp yönetilebilir bir web sitesine ihtiyacınız olduğu gerçeğini sakın aklınızdan çıkartmayın. İleride web sitenizdeki en ufak değişiklik için bir web sitesi ücreti daha ödemek istemiyorsanız kesinlikle yönetilebilir bir web sitesi istemelisiniz.

4.) Gelişmiş Web Editörü

Web sitenize içerik girerken, video, görsel, yazı formatları gibi bir çok içeriğe tek panelden ulaşıp hızlıca makaleler yazabileceğiniz bir editör mutlaka olmazsa olmazlardandır.

5.) Seo Yapılandırmasına Uygun Kodlama ve Tasarım.

Seo yapılandırması, url yapılandırması, içerik açıklamalarının arama motorlarında indexlenmesi gibi bir çok SEO uyumluluğu web sitesi kodlanırken düşünülmelidir.

6.) İyi Font Kullanımı

İyi font web sitesinin çekiciliğini, okunabilirliğini arttıracak ve sizlere ulaşan kişilerin web sitenizde daha fazla kalmasını sağlayacaktır. Böylelikle web siteniz güçlü siteler arasında yerini alacaktır.

7.) Hızlı Hosting veya Sunucu

Bir web sitesinin hızı sadece yazılımına bağlı değil ayrıca iyi bir hosting veya sunucuda çalışmasına da bağlıdır. İyi bir hostingde çalışan web sitesi size ulaşanların daha hızlı sayfa geçişleri sağlamasa olanak verir.

8.) Özgün İçerik

İçerik kesinlikle benzer işler yapan firmaların web sitelerinden kopyalanmamış olmalı. Bir çok firma hakkımızda yazısını bile kopyala yapıştır usulü web sitelerine yerleştirmekte. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi kopya içerik oluşturmaktır.

9.) Çeşitli Cihazlara Uyumluluk

Günümüzde bilgisayardan çok cep telefonları ve tabletler kullanılmakta. Web siteniz mutlaka çeşitli cihazlara uyumlu olmalı.